W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych osób zapada na choroby przewlekłe, jak na przykład cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy też miażdżyca. Jednym z głównych przyczyn tego zjawiska jest złe odżywianie i siedzący tryb życia.
Dlatego też aby zapobiec tego typu schorzeniom w pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednie odżywianie i regularną aktywność fizyczną.
Zdrowe odżywianie pozwala również utrzymać szczupłą sylwetkę, co jest szczególnie ważne dla wielu kobiet. W pierwszym kroku dobrze jest wyeliminować słodkie soki i gazowane napoje na rzecz niegazowanej wody mineralnej. Woda nie zawiera kalorii i pomaga skutecznie wypłukiwać wszelkie toksyny zalegające w organizmie. Dobrze jest wprowadzić nawyk picia wody o regularnych porach, co dwie lub trzy godziny. Dziennie należy wpijać minimum dwa litry wody.
Neutralny smak wody w razie potrzeby można urozmaicić poprzez dodanie do niej odrobiny cytryny, limonki, imbiru czy też pomarańczy.
Oczywiście konieczne jest również ograniczenie spożywania alkoholu, gdyż jest on źródłem pustych kalorii i spowalnia przemianę materii.
Warto również regularnie przyjmować suplementy diety. Kompleksy witamin zawierają wszelkie niezbędne witaminy i mikroelementy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najczęściej w składzie znaleźć można magnez, wapń, cynk, witaminę C, B, D oraz potas.
Aby poprawić stan swojego zdrowia i ogólne samopoczucie należy dokładnie przyjrzeć się swojej diecie. Pszenne pieczywo i białe makarony powinny być zastąpione produktami pełnoziarnistymi, które są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Błonnik pęcznieje w jelitach, dzięki czemu zapewnia uczucie sytości na bardzo długi czas. Dodatkowo reguluje on również pracę przewodu pokarmowego i ułatwia wypróżnianie.
Świetnym źródłem błonnika są świeże owoce i warzywa, siemię lniane, płatki owsiane czy też nasiona chia. Zwiększając ilość błonnika w diecie konieczne jest również regularne nawadnianie, gdyż zbyt duża ilość może doprowadzić do zaparć i bóli brzucha.