Wózek inwalidzki – w czym może pomóc

Brak możliwości chodzenia na własnych nogach jest zazwyczaj spowodowany dwoma czynnikami. Pierwszy to poważny wypadek, a drugi to choroba, która uniemożliwiła samodzielne poruszanie się. W obu przypadkach chorym bardzo pomaga wózek inwalidzki.

W czym może pomóc taki wózek inwalidzki?

         Po pierwsze w samodzielnym poruszaniu się po mieszkaniu. Dzięki niemu osoba niesamodzielna ruchowo nie będzie skazana wyłącznie na leżenie w łóżku. Po drugie osoba na stałe sparaliżowana będzie mogła wyjść na dwór i pomału nauczyć się jak pokonywać wysokie krawężniki czy podjazdy. Umiejętności te pozwolą jej, chociaż w części odzyskać dawną sprawność i poczucie niezależności.

     Wreszcie wózki inwalidzkie mogą służyć do uprawiania zawodowego sportu, należy je uprzednio tylko odpowiednio do tego przygotować. Sportowe wózki inwalidzkie są nieco mniejsze i sporo zwrotniejsze od tradycyjnych modeli. Łatwiej się je również składa i rozkłada i zazwyczaj mieszczą się niemal w całości do bagażnika samochodu.

Zobacz także: https://nieograniczeni.pl/

Rodzaje wózków inwalidzkich

       Najbardziej znany jest wózek inwalidzki, który należy napędzać ręcznie. Trzeba tylko energicznie kręcić dwoma dużymi kołami, żeby wprawić maszynę w ruch. Im szybciej się to robi, tym szybciej wózek jedzie. Problem polega na tym, iż od takiego kręcenia szybko bolą ręce i taki niepełnosprawny prędzej czy później zwolni. Poza tym należy uważać, by zjeżdżając z górki wózkiem inwalidzkim nie nabrać zbyt dużej prędkości, bo można z niego wypaść i to z hukiem.

      Oczywiście wózek inwalidzki ma specjalne uchwyty, za które można go prowadzić, ale do tego potrzebna jest chodząca, zdrowa osoba, która taszczyłaby niepełnosprawnego pod górkę. Drugi rodzaj wózków stanowią elektryczne wózki inwalidzkie. Ich nie trzeba pchać ani kręcić kołami przymocowanymi do nich, bo one działają na akumulator i steruje się nimi przy pomocy pilota. Dzięki temu nawet bardzo sparaliżowane osoby zyskują odrobinę wolności.

Ile kosztuje wózek?

        Nie należy do tanich, bo za jego zakup trzeba dać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niemniej można otrzymać na niego dofinansowanie z NFZ-u lub od prywatnych sponsorów. Jego pełne wyposażenie uzależnione jest w głównej mierze od specyficznych potrzeb osoby niepełnosprawnej. Wózki inwalidzkie kupuje się zazwyczaj w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym. Wysokość dofinansowania to kwestia dochodów chorego. Czasem sięga ono nawet 80%.i jest jedyną szansą na posiadanie wózka przez niepełnosprawnego.