Suplementy dla sportowców – dlaczego się je stosuje i czy są bezpieczne?

Suplementy dla sportowców mają zastosowanie jako środki wspomagające  możliwości wysiłkowe i osiągane wyniki sportowe. Ich stosowanie powinno zawsze wiązać się z bezpieczeństwem, zwłaszcza w przypadku substancji, które stosuje się przez długi okres czasu.

Suplementacja kofeiny wśród sportowców – dane i opinie

Dla części sportowców przyjmowanie na stałe suplementów z dodatkiem np. kofeiny ma duże znaczenie w zakresie zachowania dobrej kondycji i utrzymania wytrzymałości organizmu np. na czas kolejnych zawodów. Wiele osób wiąże duże nadzieje z przyjmowaniem tego typ środków. Dane wskazują, że dodatkowa suplementacja ciała produktami, które zawierają kofeinę i mają działanie m.in. pobudzające, pozwala zachować kondycję zwłaszcza tym sportowcom, którzy mają dłuższy staż kariery. Znacznie rzadziej, jak obrazują dane, sięgają po nie osoby, które dopiero zaczynają przygodę ze sportem.

Sprawdź również: Sklep z odżywkami dla sportowców – WXN Labs

Z danych statystycznych wynika też, że suplementacja kobiet i mężczyzn środkami sportowymi jest na podobnym poziomie. Z uwagi na predyspozycje wynikające ze stanu zdrowia i charakterystycznego dla płci objawów niedoborów witamin – kobiety częściej sięgają po preparaty z żelazem, podczas gdy mężczyźni szukają takich np.z  kofeinę lub witaminą E, białkiem odżywczym i kreatyną.

Kofeina w suplementach diety dla kobiet i mężczyzn

Kofeina jest powszechnie znanym środkiem o działaniu pobudzającym. Sportowcy najczęściej przyjmują ją przed dużym wysiłkiem fizycznym, np. przed rozpoczęciem treningu lub stacków przedtreningowych. Jest dostępna w różnych formach, a do tych popularnych zalicza się: żele energetyczne, kawę lub kapsułki z preparatami, które ją zawierają.

Kofeina jest antagonistą receptorów adenozynowych w mózgu, co sprawia, że po jej zażyciu zwiększa się poziom endorfin i poprawia się działanie układu nerwowego i mięśniowego. Dla sportowców ważne znaczenie ma też fakt, że kofeina poprawia orientację, czujność, skupienie się i koncentrację i zmniejsza odczuwanie zmęczenia podczas wykonywania dużej ilości ćwiczeń, np. na siłowni.