Słupek telekomunikacyjny wskaże miejsce prowadzenia sieci

Praktycznie wszędzie tam, gdzie prowadzone są pod ziemią jakieś sieci lub instalacje, miejsca te oraz trasy i przebiegi owych instalacji wskazują odpowiednie dla danego typu sieci słupki oznaczeniowe. Tak przynajmniej powinno być, gdyż konieczne jest nie tylko poinformowanie osób postronnych o przebiegu sieci lub instalacji w danym miejscu, ale słupki tego typu spełniają także zadania diagnostyczne i pomiarowe dla osób upoważnionych do doglądania i pomiarów takiego typu instalacji.

Zobacz: Słupek telekomunikacyjny – PTS Rabka

Telekomunikacja nie jest tutaj żadnym wyjątkiem i przebieg sieci telekomunikacyjnej pod ziemią wskaże nam odpowiedni słupek telekomunikacyjny. Są to oczywiście często także słupki spełniające określone funkcje, na przykład rozdzielcze słupki kablowe.

Słupki oznaczeniowe wszelkiego typu, także te stosowane oczywiście w telekomunikacji, muszą charakteryzować się bardzo wysoką wytrzymałością na wszelkie czynniki zewnętrzne oraz pogodowe. Muszą być nie tylko całkowicie wodoodporne, ale i nie mogą poddawać się różnym innym niszczącym kwestiom, jak na przykład postępująca wraz z czasem korozja.

Słupki telekomunikacyjne występują w wariantach SO oraz SOP, ich wysokość to niewiele ponad jeden metr, a waga oscyluje w granicach pięćdziesięciu kilo. Oczywiście słupki tego typu trzeba koniecznie zamawiać od producentów, którzy dołączają do swoich produktów certyfikaty jakości oraz przeprowadzonych badań, na przykład właśnie odporności na czynniki zewnętrzne. Słupków tego typu zazwyczaj bowiem samodzielnie już później nie konserwuje się.