Skóra bydlęca licowa i barwniki do niej przeznaczone

Jednym z najbardziej popularnych i o szerokim wachlarzu zastosowań w kaletnictwie materiałem jest skóra bydlęca licowa zwana także skórą gładką. Te zalety zawdzięcza ona bardzo dużej wytrzymałości, która jednocześnie nie wpływa na jej rozciągliwość. Dzięki swoim właściwościom jest to bardzo wdzięczny materiał, który w rękach doświadczonego rzemieślnika zamienić się może we wspaniałe, eleganckie dodatki, stylowe torebki, buty czy elementy ubioru rekonstruktorów biorących udział w inscenizacjach historycznych.

Sprawdź: Farby do skóry naturalnej – Craft-Point.com

Wygląd i obróbka skóry

Skóra bydlęca licowa to skóra właściwa, której zewnętrzna warstwa poddana zostaje odpowiedniej obróbce mechanicznej aby wygładzić jej powierzchnię. Po tym zabiegu skórę barwi się na wybrany kolor i po uzyskaniu na tym etapie pożądanych rezultatów pokrywa się ją warstwą wosku. Jest to tzw. proces licowania. Dzięki tym zabiegom materiał nabiera odpowiedniej struktury i większej wytrzymałości na delikatne uszkodzenia mechaniczne ( zarysowania), zabrudzenia, a także ma lepsze parametry zabezpieczające przed destrukcyjnym wpływem wilgoci. Skórę tę wyprawia się zawsze na zewnątrz. Licowanie wpływa też na atrakcyjny wygląd skóry, co ma niebagatelne znaczenie wtedy, gdy elementy garderoby są wyeksponowane. Skórę licową można nabyć zarówno w formie odpowiednich płatów, bądź jako gotowy wyrób kaletniczy.

Farby do skóry

Do barwienia skóry używa się specjalnych barwników. Farby do skóry naturalnej dają możliwość zmiany niechcianego koloru obuwia czy też tapicerki zwalniając z konieczności nabywania tychże. Wybór farby jest uzależniony od tego, jaki rodzaj skóry będzie barwiony oraz jaki efekt ma być uzyskany po zabiegu. Inną farbę nakłada się na produkty zamszowe a inną na skórę gładką. Są farby matowe, półmatowe i połyskliwe, a także bezbarwne. Jeśli chodzi zaś o kolorystykę, to wybór jest bardzo szeroki, można nabyć prawie wszystkie kolory z palety barw. Dzięki farbom można całkowicie zmienić kolor wybranego elementu skórzanego lub tylko zamaskować ubytki pigmentacyjne (tzw. zaprawki). Farby do skóry naturalnej służą nie tylko zmianie koloru, ale mają też właściwości regeneracyjne. Struktury tego typu barwników nadają skórze odporność na zginanie a także wzmacniają ochronę na czynniki atmosferyczne i mechaniczne. Farby do skóry naturalnej nie wpływają na jej miękkość oraz naturalny wygląd. Dzięki nim można łatwo zmienić koloryt wybranego produktu nie wpływając na jego jakość i estetykę.