Moduły optyczne mają wiele zastosowań. Cieszą się z tego względu niesłabnącą popularnością wśród rozwiązań mających na celu przesyłanie danych na mniejsze lub większe odległości.
Rodzaje modułów optycznych
Poszczególne rodzaje modułów optycznych różnią się między sobą. Technika światłowodowa pozwalająca na przesyłanie danych na duże odległości jest ściśle powiązana z samymi modułami. Są one urządzeniami, które przetwarzają przekazane im informacje i przesyłają je do urządzeń końcowych.
Czym jest tranceiver?
Tranceiver to angielskie słowo, które powstało jako połączenie wyrazów „odbiornik” oraz „nadajnik” w tym samym języku. Tranceiver jest urządzeniem nadawczo-odbiorczym, które przeprowadzają konwersję informacji znajdujących się w światłowodzie do końcowych urządzeń elektrycznych.
Poszczególne moduły są dostosowane do pracy z innymi światłowodami, które to różnią się między sobą między innymi odległością przesyłania danych oraz prędkością.
Rodzaje modułów optycznych
Wśród modułów optycznych można wyróżnić najbardziej podstawowy podział na te dostosowane do światłowodów wielomodowych oraz jednomodowych.
Światłowody jednomodowe działa w oparciu o transmisję wyłącznie jednego modu światła (tak zwanego modu podstawowego). Ten rodzaj światłowodów jest przeznaczony głównie do przesyłania danych na duże odległości bez ich mocnego zniekształcania. W przypadku tego rodzaju światłowodów, wykorzystuje się głównie moduły:
– SFP LX,
– SFP BX,
– SFP EX,
– SFP EZX,
– SFP ZX.
Każdy z wyżej wskazanych modułów może być przeznaczony do transmitowania danych na inne odległości (od 10 do nawet 160 km). Wyjątkiem są w tym wypadku moduły SFP BX, które znajdują zastosowanie w światłowodach o długości nie większej niż 10 km.
Światłowody wielomodowe pozwalają na przenoszenie wielu wiązek światła. Są różnie ustawione w stosunku do samej osi światłowodu. W porównaniu ze światłowodami jednomodowymi są nieco wolniejszym i niekiedy zawodnym rozwiązaniem. Cechuje je natomiast niższa cena stworzenia sieci.