Płytki-czym kierować się przy wyborze?

Płytki to nieodłączny element każdego domu. Przynajmniej w jednym pomieszczeniu zazwyczaj stosuje się ten surowiec, by powierzchnia płaska była łatwa w utrzymaniu i nie wymagała wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele rodzajów, wzorów i kolorów płytek dostępnych na rynku sprawia, że często rozpoczynając wykończenie własnego wnętrza, mamy nie lada problem, co wybrać, co będzie dla nas odpowiednie. Dodatkowym problemem jest fakt, że płytki nie są łatwe w demontażu, więc jeżeli chcielibyśmy je po krótkim czasie zmienić, to czeka nas nieprzyjemny remont z mnóstwem kurzu i pyłu w innych częściach domu. Jak więc wybierać płytki do domu, by nie popełnić błędu i nie żałować swojej decyzji?

Kolor płytek

Coraz to częściej decydujemy się, by jak najwięcej przestrzeni na podłodze pokryć płytkami, ponieważ są łatwe w czyszczeniu, można je swobodnie przemyć praktycznie każdym, detergentem do podłóg, poza tym brud, nawet taki, który przywarł można łatwo zetrzeć. Ponadto, technologia, jaką jest ogrzewanie podłogowe, sprawiła, że coraz więcej osób decyduje się na płytki nawet w salonie, gdyż ogrzewane od spodu nie są nieprzyjemne w dotyku i nie ochładzają dodatkowo mieszkania. Jaki kolor płytek wybierać? Jeżeli chodzi o salon to warto zainwestować w płytki imitujące drewno. Takie płytki sprawią, że klasyczny klimat wystroju wnętrz zostanie zachowany, ale przy łatwości sprzątania i wygodzie użytkowania. Jeżeli chodzi o kuchnię to warto zainwestować w duże powierzchniowo płytki 60x60cm na przykład w kolorze czarnym lub grafitowym. Oczywiście jasne płytki będą również użyteczne, gdyż na takich płytkach nie będzie dobrze widać okruszków, które często spadają na ziemię. Jednakże jeżeli regularne zamiatanie podłogi nie jest problemem, to w zasadzie każdy kolor płytek będzie idealny. Płytki w łazience to również indywidualna kwestia, jednakże bardzo często jest tak, że decydując się na jasne płytki do łazienki, po czasie, oczywiście jeżeli mamy ciemny kolor włosów, zauważamy, że za każdym razem gdy tylko spojrzymy na płytki, widzimy swoje włosy. Taki widok nie jest zbyt przyjemny i może wprawiać w zły nastrój, męża czy partnera.

Płytki naścienne

Płytki naścienne najczęściej występują w łazience, ale również w kuchni w przestrzeni pomiędzy meblami kuchennymi. Pomału ten trend wypierany jest przez szklane płyty naścienne, jednakże jeżeli decydujemy sie na płytki, warto wybierać kolor  biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo ta przestrzeń w kuchni się brudzi przez wodę, pryskający tłuszcz i kurz. Nieodpowiednio wybrany kolor płytek sprawi, że codzienne przecieranie płytek będzie obowiązkiem, ponieważ płytki zbryzgane resztkami jedzenia czy tłuszczem, nie będą prezentować się ładnie.