Okna w mieszkaniu

Okna to niezbędny element w każdym domu czy mieszkaniu. Okna są istotne by do mieszkania wpadała odpowiednia ilość światła, by można było mieszkanie wywietrzyć czy po prostu wyjrzeć przez okno na zewnątrz. Aby okna ładnie się prezentowały a ponadto by nikt z zewnątrz nie widział zbyt wiele z wnętrza domu, ważne są takie elementy jak zasłony, firanki czy rolety, które przyciemnią pomieszczenie wtedy kiedy trzeba i ochronią wnętrze naszego domu przed ciekawskimi spojrzeniami postronnych pieszych.

Firanki

Firanki w mieszkaniu to bardziej element dekoracyjny aniżeli ochronny, jednakże faktycznie ukryje częściowo wnętrze domu. Firanki mogą być cieniutkie, w formie mgiełki, natomiast mogą być również wykonane z koronki czy grubszej gipiury. Firanki występują najczęściej w białym kolorze, jednakże kolorystyka jest w zasadzie dowolna i zależy od indywidualnych preferencji właściciela.

Zasłony

Jako, że firanki niezbyt dobrze osłaniają pomieszczenie przed słońcem, światłem czy wzrokiem przechodniów, bardzo istotnym jest zawieszenie również zasłon, które będą szczelnie zasłaniać każdy kawałek okna. Zasłony występują w różnych wariantach kolorystycznych, wzorach i są wykonane z różnego rodzaju materiałów. Ponadto taka zasłona będzie elegancką dekoracją i wykończeniem wnętrza.

 

Rolety

Wybór rolet do mieszkania czy domu jest bardzo szeroki. Na rynku występują zarówno rolety harmonijkowe, klasyczne metalowe, materiałowe na rolce, rolety dzień-noc i rolety rzymskie. Czym charakteryzują się poszczególne z nich? Rolety harmonijkowe są wykonane w taki sposób, że są przytwierdzone na całej długości framugi okna i można je dowolnie modyfikować, mogą być zsunięte zarówno od góry do połowy, od dołu do połowy czy po środku okna. Są bardzo wygodne i trwałe. Klasyczne metalowe rzadko wykorzystywane w domach, mają biurowy wygląd, są wykonane z zaokrąglonych metalowych płytek, które nakładają się na siebie i można dzięki nim wpuszczać dowolną ilość światła. rolety materiałowe na rolce można regulować tylko na poziomie góra- dół, są praktyczne ale mało funkcyjne. Rolety dzień noc są wykonane z poziomych pasków, jedne kryjące, drugie przeźroczyste, dzięki czemu nakładane na siebie mogą dawać pełne światło lub ciemność w pomieszczeniu. Rolety rzymskie to rolety stworzone z materiału lub płótna, najczęściej we wzory, lub jednokolorowe, wyglądem przypominają zasłony ale nakłada się jena okno i są zsuwane przy pomocy sznurka. Podczas zsuwania sznurka materiał nakłada się na siebie tworząc złożony fragment materiału.