Ogród na balkonie

Coraz mniej młodych osób rozważa zakup czy budowę domu. Znaczna większość, szczególnie w dużych miastach decyduje się na kupno mieszkania. Większość mieszkań dostępnych na rynku posiada balkon. Nowoczesna architektura zakłada, że ludzie coraz częściej chcą spędzać czas na świeżym powietrzu jeżeli pogoda na to pozwala. Balkon, szczególnie przypominający kształtem taras, można w ciekawy sposób zaaranżować, tak by przypominał ogród, który nie dane nam jest posiadać. Jak zaaranżować balkon by spełniał funkcję ogrodu, by wyglądał elegancko i był wygodny?

Rośliny zielone

Typowy ogród charakteryzuje się tym, że głównym jego elementem są rośliny zielone, przede wszystkim trawa. Na balkonie trawa nie miałaby racji bytu, aczkolwiek odpowiednio nasadzona trawa w drewnianej, wygrodzonej i wypełnionej folią separującą, przestrzeni mogłaby być ciekawym i przyjemnym elementem na balkonie czy tarasie. W ogrodach bardzo często mamy również do czynienia z drzewkami owocującymi, śliwami, jabłoniami, gruszami i innymi. Na balkonie takie drzewa się nie sprawdzą, ale można wykorzystać drzewka doniczkowe, które swobodnie wytrzymają na balkonie i sprawią, że balkon będzie przypominał ogród. Fikusy, tuje czy róże doniczkowe to wspaniała dekoracja, dodatkowo nietrudna w pielęgnacji.

Meble ogrodowe

Czy meble ogrodowe znajdą zastosowanie na balkonie? Oczywiście, że tak, jednakże przed przystąpieniem do ich zakupu, warto wymierzyć przestrzeń, jaką mamy do zagospodarowania by meble, które zamierzamy zakupić na balkon, swobodnie się zmieściły i nie były zbyt ciasno usytuowane względem siebie. Na mniejszych balkonach warto zastosować stolik i niezależne, łatwo składane krzesła i czy fotele. Jeżeli mowa o łatwym ich składaniu, to nie chodzi o składanie samych krzeseł czy foteli ale fakty by były ze sobą kompatybilne i chcąc uprzątnąć balkon na zimę, by krzesła nachodziły jedno na drugie i by nie zajmowały wiele miejsca. Jeżeli nasz balkon czy taras ma większe gabaryty, to warto rozważyć zakup wypoczynku ogrodowego, który będzie składał się z sofy (najlepiej składającej się z kilku części), która na pierwszy rzut oka jest całością, ale można ją swobodnie konfigurować w zależności od upodobań. Ponadto niska ława czy stolik będą niezbędnym elementem, by mieć możliwość postawienia napoju czy drobnych przekąsek.

Aranżacja ogrodu będzie pełna, gdy zastosujemy dodatki jak elementy oświetlenia czy lampiony i drewniane lub gliniane donice z kwiatami. Tak przygotowany balkon może być wspaniałym miejscem wypoczynku przez całą wiosnę i lato.