Ochrona kablowa – ład i porządek

Przepusty kablowe należą do akcesoriów meblowych umożliwiających pożądane prowadzenie kabli oraz odpowiednie maskowanie otworów w których się znajdują. Obecnie meble powszechnie wyposażone są w specjalne wycięcia pozwalające na umieszczenie tam przepustów kablowych odpowiedniej wielkości. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie wygody i ochrona przed ciągłym plątaniem się kabli pod nogami. Nigdy więcej zaczepiania się o wystające kable i uszkadzania sprzętu elektronicznego do których są podłączone!

Pozwalają one również na uzyskanie ładu i estetyki – zaplątane kłębki kabli od wielu urządzeń nie stanowią najlepszego efektu wizualnego.

Meblowe przepusty kablowe można najczęściej spotkać w biurkach na których powszechnie znajdują się laptopy, akumulatory, wiatraki, lampki czy monitory ale także w szafkach RTV. W prawie każdym domu czy biurze znajdują się powyższe sprzęty, dlatego warto zadbać o dopasowanie do nich odpowiedniego przepustu.

Sprawdź: Przepusty kablowe 80 mm – Furnica

Wybór, rodzaje i kształty

W sklepach meblowych znajdują się przeróżne przepusty. Ich podstawowym rozróżnieniem będzie rozmiar. Do najpopularniejszych należą te, o średnicy otworu sięgającej 60 lub 80 mm. Podobnej wielkości otwory znajdują się w meblach przez co wszystko tworzy synchroniczną całość. Obecnie w zależności od preferencji znajdują się owalne, kwadratowe czy też prostokątne przepusty o przeróżnej kolorystyce. Najpopularniejsze kolory stanowią biały, czarny, brązowy.

Jednym z ciekawych rodzajów są przepusty kablowe szczelne najlepiej zabezpieczające kabel przed uszkodzeniami takimi jak zginanie, zachlapania czy przerwanie ciągłości kabla. Są to przepusty kablowe gumowe bądź szczotkowe.

Te pierwsze jak sama nazwa wskazuje wyposażone są w specjalną gumkę, za pomocą której możemy swobodnie przeprowadzić kable w pożądany sposób. Te drugie posiadają specjalną szczotkę maskującą podnosząc walory estetyczne pomieszczenia.

Podsumowanie

Przepusty kablowe to okucia meblowe które posiadają wiele funkcji. Nie tylko poprawiają wygląd pomieszczenia, wygodę z jego korzystania, ale także wpływają na bezpieczeństwo. Jest to częsty wybór w domach w których znajdują się zwierzęta. Ich częstym zajęciem jest przegryzanie okablowania co może stanowić niebezpieczeństwo porażenia ich, ale także i ludzi.