Nóżki meblowe to dość obszerny temat i wbrew pozorom są między nimi dość duże różnice. Mogą być wykonywane z różnorodnych materiałów i mieć bardzo zróżnicowane kształty. Niektóre nóżki do mebli to bardzo proste elementy, których funkcją jest wyłącznie podtrzymywanie i stabilizacja. Inne pełnią również funkcje dekoracyjne. Bardzo przydatne są nóżki regulowane, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej.
Nóżka meblowa regulowana – jak działa?
Istnieje kilka typów nóżek regulowanych. Jednym z nich są nóżki, w których mechanizm regulujący znajduje się całkowicie wewnątrz. W takim wypadku regulacja zachodzi przez obrót całej nóżki, albo jej dolnej części, dzięki śrubie, która umieszczona jest w środku. Taka regulacja sama w sobie może mieć dość ozdobną formę, co czasem wykorzystują projektanci mebli. Szczególnie poleca się takie rozwiązanie do mebli o charakterze dekoracyjnym i reprezentacyjnym. W prostszych meblach używa się często nóżek wyposażonych w zewnętrzne śruby. Takie rozwiązanie jest nieco mniej estetyczne, ale wygodne i łatwe w regulacji, dzięki czemu wysokość może być dostosowana bardzo szybko.
Dlaczego warto zainwestować w nóżki regulowane?
Powodów jest kilka. Po pierwsze można dzięki temu bardzo łatwo wypoziomować meble. Jak doskonale wiadomo, podłoga nie zawsze jest idealnie prosta, a czasem może zdać się, że mebel nie będzie w stanie stać stabilnie w miejscu, w których chcielibyśmy go widzieć. Regulacja z pomocą nóżek jest tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu meble mogą stać prosto i stabilnie na każdym podłożu. To szczególnie istotne w przypadku mebli wąskich i wysokich, a także mebli z nadstawką, w których stabilność jest kwestią również bezpieczeństwa użytkowania. Wiele mebli z regulowanymi nóżkami jest zaprojektowanych w ten sposób, żeby można było zmieniać ich wysokość w dość dużych granicach. Dzięki temu meble mogą być łatwo dostosowywane do potrzeb, czy do wysokości innych, znajdujących się w tym samym pomieszczeniu sprzętów, co pozwala łatwiej zorganizować przestrzeń.