Moduły optyczne dla światłowodów

Światło jest nośnikiem informacji. Ta właściwość fotonów została zaprzęgnięta do pracy w sieciach światłowodowych. Chociaż światłowody to nie tylko sieć informacyjna, jednak najczęściej właśnie wykorzystywane są do tego niezwykle praktycznego celu.

 

Jakie oprzyrządowanie stosuje dla obsługi sieci światłowodowej

Jednym z elementów armatury są moduły SFP. Mogą obsługiwać dwa rodzaje konfiguracji przewodów. Jest to moduł SFP jednomodowe lub wielomodowe. Prędkość transmisji przewidziana przy zastosowaniu single-mode może wynieść nawet 1 gigabajt przesyłanych danych. Zasięg, na jaki można przesłać informację za pomocą omawianego urządzenia może wynieść nawet 120 kilometrów.

 

Spośród wielu rodzajów łączników moduły optyczne wykorzystują te z oznaczeniami i przeznaczone dla kabli światłowodowych:

a) SC – złącze zatrzaskowe z końcówką samocentrującą

b) FC – mocne połączenie z gwintowana nakrętką nie daje możliwości na przypadkowe rozłączenie struktury

c) ST – zamek trzpieniowy z zatrzaskiem rotacyjnym

d) LC – niewielkich rozmiarów złącze zatrzaskowe wykonane z plastiku.

e) e2000 – zatrzaskowy konektor z klamrą zapadkowa, służąca do zabezpieczenia przeciw rozłączeniu.

Natomiast dla skrętek miedzianych sprawdza się uniwersalny i łatwy w montażu zaciskany wtyk o oznaczeniu handlowym RJ45. Jedyne, o czym należy pamiętać to kolejność ułożonych kolorowych przewodów.

 

Opis działania

Moduły optyczne przyjmują, przetwarzają i przesyłają sygnał z sieci. Przyjmując impuls świetlny, przetwarzają go na elektryczny porządek sterowany przepływem elektronów i znów zamieniają go na wiązkę fotonów.

Moduły wyposaża się w systemy diagnostyki cyfrowej, która pozwala na śledzenie parametrów transmisji i ewentualne reakcje na pogorszenie jej stanu. Administrator sieci jest w stanie w czasie rzeczywistym ocenić wyniki urządzenia. Do monitorowanych parametrów zaliczyć można:

a) temperaturę pracy urządzenia

b) poziom napięcia zasilającego

c) moc sygnału optycznego wysyłanego przez nadajnik

d) moc sygnału optycznego docierającego do urządzenia odbiorczego.