Kuchnia zamknięta czy otwarta na salon?

Budując dom, mamy możliwość zaplanowania każdego pomieszczenia w określony przez siebie sposób. Dzięki temu to właśnie do nas należy decyzja o tym jak będą wyglądać pomieszczenia, jaki będą miały metraż, jakie wejścia i w którym miejscu, ile okien i jakich. Wszystko możemy zaplanować my sami, podobnie jak kuchnię czy salon. Bardzo dużym dylematem jest decyzja, czy kuchnia będzie zamknięta i wydzielona od reszty pomieszczeń czy ma być otwarta na salon na przykład z wyspą będącą jedynym nieformalnym dzielnikiem tych dwóch pomieszczeń. Na co się zdecydować?

Trudny orzech do zgryzienia

W zasadzie większość osób, które decydują się na budowę domu czy zakup mieszkania mają juz określoną wizję  domu, tak samo kuchni, salonu, łazienki, garażu czy innych pomieszczeń. Bardzo często takie decyzje są podejmowane w związku z tym jaki model funkcjonował w domu rodzinnym. W mieszkaniach nie ma często możliwości, bowiem w większości kuchnia jest aneksem otwartym na salon. W domu mamy większą możliwość, natomiast obecnie modne jest to aby parter domu był otwarty całkowicie i na jednej płaszczyźnie mieści się kuchnia, jadalnia i salon, które razem są bardzo dużą powierzchnią, gdzie swobodnie można przyjąć gości i nie być od nich odseparowanym na przykład podczas przygotowywania poczęstunku. Jeżeli już podejmujemy decyzję o tym, by kuchnia była zamkniętym, niezależnym  pomieszczeniem, to bardzo często decyzja ta pada wtedy, gdy kuchnia jest duża i możemy w niej pomieścić nie tylko meble kuchenne i wszystkie niezbędne sprzęty ale również stół z krzesłami, gdzie swobodnie można usiąść w rodzinnym gronie i spożyć posiłek czy nawet spędzać miło czas z rodzinom i przyjaciółmi.

Kuchnia otwarta na salon- możliwości aranżacyjne

Zależnie od tego jak dużą przestrzeń przewidujemy na kuchnię otwartą na salon, jest kilka możliwości, które możemy zastosować, by niejako oddzielić prowizorycznie kuchnię od salonu. Jednym z rozwiązań jest wspomniana wyspa, która będzie dodatkową przestrzenią do przygotowywania posiłków ale również miejscem ich spożywania. Innym rozwiązaniem oprócz wyspy jest nadstawka nad wyspą, czyli taka dodatkowa rama z półkami w formie baru z wieszakami na szkło czy elementy dekoracyjne. Jeszcze innym rozwiązaniem jest umieszczenie pionowej ścianki o szerokości na przykład 1-1,5 metra, która zamknie kuchnie ale pozwoli na swobodne jej opuszczanie i umożliwi na przykład umieszczenie komody czy telewizora od strony salonowej, a dodatkowych mebli kuchennych w kuchni.