Żaden pacjent, który trafia do szpitala lub innej kliniki medycznej, nie może sam decydować o swoim losie. Robią to za niego wykwalifikowani do tego lekarze. Tylko oni mają prawo skierować pacjenta na tomografię komputerową, jeżeli uznają, że w konkretnym przypadku będzie ona wskazana. W pewnym stopniu tomografia komputerowa zawsze jest szkodliwa, ponieważ w jej trakcie ciało jest poddawane silnemu promieniowaniu, które nie pozostaje obojętne dla zdrowia. Czasami jednak ta metoda diagnostyczna okazuje się niezbędna. W jakich sytuacjach należy z niej zatem skorzystać?
Tomografia nie jest bowiem jedynym specjalistycznym badaniem diagnostycznym. W pewnym sensie stosuje się ją wymiennie z rezonansem magnetycznym i ultrasonografią. Tylko dobrze wykształcony lekarz wie, która z tych metod diagnostycznych będzie odpowiednim wyborem w konkretnym przypadku. Tomografię komputerową przeprowadza się zatem wyłącznie na zlecenie lekarza prowadzącego pacjenta. To on bierze za niego częściową odpowiedzialność. Pacjent powinien mu zatem po prostu zaufać.
Oczywiście istnieje szereg wskazań do przeprowadzenia tomografii komputerowej, którymi lekarze mogą kierować się w swojej pracy. Badanie to najczęściej przeprowadza się w momencie, gdy istnieje ryzyko, że u pacjenta doszło do poważnego urazu. Może się on tyczyć różnych części ciała. Tomografię przeprowadza się bowiem zarówno w przypadku urazów głowy, jak i urazów klatki piersiowej, miednicy czy nawet jamy brzusznej. Badanie można przeprowadzić wyłącznie na wybranej okolicy. Dzięki temu pacjent zostaje poddany mniejszemu promieniowaniu, a sama diagnostyka wywołuje mniejsze skutki uboczne.
Stosunkowo często też tomografia komputerowa poprzedza zabiegi operacyjne. Dzięki niej można lepiej zaplanować samą operację, by była ona jak najmniej szkodliwa dla zdrowia pacjenta. Tomografia umożliwia bowiem dokładną analizę różnorodnych struktur anatomicznych. Jest to zabieg, bez którego współczesny świat medyczny raczej nie mógłby tak dobrze funkcjonować.